Tajemnica bijącej światowe rekordy technologii optymalizacji

Oto krótki przegląd pięciu rodzajów technologii optymalizacji, które składają się na istotną część rozwiązania do optymalizacji firmy Quintiq.

Z pierwszym być może stykasz się po raz pierwszy.
 • Quill
  Quill (Quintiq Intelligent Logic Language) to zastrzeżony język konfiguracji, stosowany przez firmę Quintiq. Stanowi serce rozwiązania do optymalizacji firmy Quintiq. Jest spoiwem łączącym wszystkie pięć technologii optymalizacji, dzięki czemu funkcjonują one jako wydajna i efektywna całość.

  Podstawowe zalety i możliwości:
  • Przeprowadza lokalne wyszukiwania w podobny sposób jak planista, umożliwiając szybkie wprowadzanie wielu drobnych ulepszeń.
  • Obsługuje technologie optymalizacji w jednym programie optymalizującym, łącząc ich algorytmy.â€" to produce solutions that draw upon the strengths of all five elements
 • Programowanie matematyczne
  Programowanie matematyczne jest dojrzałe i stabilne, przez co idealnie sprawdza się w przekładaniu problemów związanych z optymalizacją na modele, nawet jeśli występują złożone ograniczenia i relacje. Firma Quintiq korzysta z kombinacji liniowego i mieszanego programowania całkowitoliczbowego.
 • Programowanie z ograniczeniami
  Programowanie z ograniczeniami sprawdza się szczególnie w przypadku bardziej złożonych problemów z optymalizacją, gdy znalezienie jakiegokolwiek rozwiązania już wiąże się z trudnościami. Jego działanie polega na stopniowym eliminowaniu możliwości zgodnie z ograniczeniami.
 • Algorytm optymalizacji ścieżki
  Algorytm optymalizacji ścieżki, określany przez programistów firmy Quintiq skrótem POA, to zastrzeżona technologia przeszukiwania dużego sąsiedztwa (LNS). Metoda LNS obsługuje zmiany ocen dotyczące znacznych części rozwiązania, co ułatwia znalezienie lepszego rozwiązania całościowego.
 • Programowanie grafowe
  Wiele praktycznych problemów zawiera elementy grafów, dlatego w trakcie wyszukiwania rozwiązań wykorzystujemy programowanie grafowe. Jest ono używane do znajdowania najkrótszych ścieżek przy ograniczonych zasobach, na przykład przy ustalaniu tras pojazdów i opracowywaniu grafików pracowników.

Czy Twoja organizacja jest gotowa na pokonanie barier w dziedzinie optymalizacji? Dowiedz się więcej, oglądając webinar. Poprowadzi go dr Wim Nuijten, wiceprezes Quintiq ds. optymalizacji.